- Makes a powerful first impression and creates a sophisticated workspace
- Easily adjust the seat height to find your perfect position, reducing strain and promoting better posture
- An adjustable seat is the foundation of ergonomic comfort. Let your chair help you enjoy a pain-free day
<
>
La-Z-Boy ComfortCore Chair
Brown Seat Color - Memory Foam Seat Material - Brown Back Color - Brown - Bonded Leather - Armrest - 1 Each
Product Code: LZB48961B
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Seat Color: Brown
Back Color: Brown
Product Details
General Information
| Manufacturer | La-Z-Boy, Inc |
| Manufacturer Part Number | 48961B |
| Manufacturer Website Address | http://www.lazboy.com |
| Brand Name | La-Z-Boy |
| Product Line | ComfortCore |
| Product Name | ComfortCore Chair |
| Marketing Information |
Premium La-Z-Boy® patented ComfortCore® Plus memory foam seat construction. Upholstered in commercial grade bonded leather. Wood arms and base finished with PU coating for added durability. Cable actuated seat plate for seat height adjustment and tilt function. Supports up to 400 lbs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Material | Memory Foam |
| Seat Color | Brown |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Minimum Seat Height | 20.25" |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Back Color | Brown |
| Arm Material | Wood |
| Base Color | Weathered Sand |
| Armrest | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material | Bonded Leather |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Overview
Brown Seat Color - Memory Foam Seat Material - Brown Back Color - Brown - Bonded Leather - Armrest - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.