‹ Prev
Next ›
Lorell Deluxe Adjustable Desk Riser
20" Height x 38" Width x 24" Depth - Desktop - Black
22 Stock Available
- Raise or lower up to 35 lb. from 5" to 20" for ergonomic work position for people of all heights
- Retractable, ergonomic keyboard tray to keep arms and wrists in comfortable positions
- Grommet mounting system for installing a monitor arms for 1 or 2 monitors or hassle-free cable management
- Straight up and down motion requires less depth
- Will hold up to 2 monitors and a laptop
$514.79
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99759 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Active Office |
| Product Name | Deluxe Adjustable Desk Riser |
| Marketing Information | Deluxe, adjustable desk riser offers a healthy addition to any desk, allowing you to sit or stand while you work. Large, 38" wide x 23-1/2" deep worksurface accommodates two monitors or a monitor and laptop. Ergonomic, retractable keyboard tray (25.5" wide x 11.25" deep) moves up and down vertically with the desk. Unlimited height adjustments range from 5" up to 20". Easily raise and lower with side handles. Gas shocks will assist, allowing you to easily move the desk up and down. Grommet hole allows you to route cables or add an optional monitor desk mount. Desk riser works with optional Deluxe Floor Stand (sold separately) to create a complete sit-to-stand desk or an extension to your current desk. Riser is fully assembled for use right out of the box. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 20" |
| Width | 38" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year |
Overview
Lorell Deluxe Adjustable Desk Riser
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: CDC3320094170447 Stock Available
-
Product Code: CLO310431881 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639124981 Stock Available
-
Product Code: KEB1150021 Stock Available
-
Product Code: KEB17114147 Stock Available
-
Product Code: OFX147503 Stock Available
-
Product Code: PGC43888Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: VCTDCX710G12 Stock Available
-
20.50" Height - Desktop, Tabletop - Wood, Steel, Laminate - Charcoal Gray, Black - Scratch ResistantProduct Code: VCTDCX760G10 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CDC3320094170447 Stock Available
-
Product Code: CLO310431881 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639124981 Stock Available
-
Product Code: KEB1150021 Stock Available
-
Product Code: KEB17114147 Stock Available
-
Product Code: OFX147503 Stock Available
-
Product Code: PGC43888Out of Stock