- Electronic design raises and lowers with simple push of a button
- Wireless charging pad charges your device without direct connection
- USB port offers easy access to power your mobile devices
- Removable keyboard tray allows you to customize your work space
<
>
Lorell Electric Desk Riser with Wireless Device Charging
20" Height x 19.25" Width x 33.50" Depth - Desktop - Black
Product Code: LLR99530
Product Unit: Each
10 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99530 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Electric Desk Riser with Wireless Device Charging |
| Marketing Information | Desk riser features an electronic design to raise and lower your monitor with just the push of a button. Wireless charging pad allows you to charge your compatible devices without the clutter of wires. Integrated USB port provides convenient access to power to easily charge your electronic devices. Removable keyboard tray allows you to customize your work space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 20" |
| Width | 19.25" |
| Depth | 33.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 5 YEAR |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: VCTDCX710G16 Stock Available
-
20.50" Height - Desktop, Tabletop - Wood, Steel, Laminate - Charcoal Gray, Black - Scratch ResistantProduct Code: VCTDCX760G14 Stock Available