‹ Prev
Next ›
Lorell Tripod Base Coat Rack
4 Hooks - 4 Pegs - 63.4" Height x 19" Width - for Coat, Jacket, Hat, Scarf - Metal - Silver - Powder Coated - 1 Each
16 Stock Available
- 2 levels for coats and accessories
- Hooks and pegs in every direction for stability
- Powder-coat finish for durability
- Metal frame to withstand frequent use
$60.63
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02587 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Tripod Base Coat Rack |
| Marketing Information | Metal coat rack offers a stylish design and tripod base for stability. Hang coats and jackets on the four coat pegs that surround the top to evenly distribute weight. The four hooks below are perfect for accessories, such as hats and scarves. Metal features a powder-coat finish for durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tree Hook Stand |
Product Information
| Total Number of Hooks | 4 |
| Total Number of Pegs | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Height | 63.4" |
| Width | 19" |
| Depth | 20" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Lorell Tripod Base Coat Rack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICMPG11135 Stock Available
-
Product Code: BSN208551398 Stock Available
-
Product Code: BSN32361129 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: LLR84149BXOut of Stock
-
Product Code: MMM680BB2236 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2342 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2533 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2445 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C153 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICMPG11135 Stock Available
-
Product Code: BSN208551398 Stock Available
-
Product Code: BSN32361129 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: LLR84149BXOut of Stock
-
Product Code: MMM680BB2236 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2342 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2533 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2445 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C153 Stock Available