‹ Prev
Next ›
Mead Five Star Subject Spiral Notebook
1 Subject(s) - 100 Sheets - Wire Bound - 3 Hole(s) - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 3" Height x 10" Width x 11" Length - Assorted Plastic, Paperboard Cover - Dual-pocket Divider, Water Resistant, Durable, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock - 6 / Pack
60 Stock Available
- Study APP capability; durable, water-resistant covers protect your notes all year long
- High-quality paper prevents ink from bleeding through pages
- Perforated pages let you quickly transfer pages into binder or pocket
- Spiral Lock wire prevents coil from catching onto clothing
- Storage pocket keeps loose pages conveniently organized
$54.17
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 38052 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Line | Five Star |
| Product Name | Five Star Subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | One-subject, wire-bound notebook features durable, water-resistant covers to keep your notes protected all year long. College-ruled, high-quality paper resists ink bleed to help keep your writing legible. Neat sheet pages are perforated for clean, consistent removal. Spiral lock wire prevents the coil from snagging onto your clothing or backpack. Reinforced storage pocket help prevent tears and offers convenient storage for your loose papers. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Assorted |
| Cover Material |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 3" |
| Width | 10" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Mead Five Star Subject Spiral Notebook
Also Consider
-
Product Code: PACPMMK37101DE40 Stock Available
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock
-
Product Code: ROA1253116 Stock Available
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA7726442 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSOut of Stock
-
Product Code: ROA97228CSOut of Stock
Also Consider
-
Product Code: BICWOSQP1179 Stock Available
-
Product Code: BSN208551398 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2236 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2342 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2533 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2445 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C153 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: TOP65000863 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204528 Stock Available
-
Product Code: MEA7393010 Stock Available
-
Product Code: MEA84003087 Stock Available
-
Product Code: REDAF915081Out of Stock
-
Product Code: SPR83254BD320 Stock Available
-
Product Code: SPR83255BD43 Stock Available
-
Product Code: TOP103856 Stock Available
-
Product Code: TOP103885 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOSQP1179 Stock Available
-
Product Code: BSN208551398 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2236 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2342 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2533 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2445 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C153 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: TOP65000863 Stock Available