‹ Prev
Next ›
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Heavy Duty - Plastic - Black - 1 Each
543 Stock Available
- Eco-friendly material is made with high percentage of post-consumer content
- Heavy-duty, nickel-plated clip tightly secures up to 1" of paper
- Smooth surface helps keep your writing legible when standing
- For use with up to letter-size papers
$7.02
Product Details
General Information
| Manufacturer | Nature Saver |
| Manufacturer Part Number | 1540 |
| Brand Name | Nature Saver |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Marketing Information | Plastic clipboard is equipped with a heavy-duty, industrial steel clip. Clip holds up to 1" of paper. Unbreakable board is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Strength | Heavy Duty |
| Board Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 12" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
Also Consider
-
Product Code: NAT015414 Stock Available
-
Product Code: NAT01542492 Stock Available
-
Product Code: SAU2160263 Stock Available
-
Product Code: SAU2160346 Stock Available
-
Product Code: SAU2160422 Stock Available
-
Product Code: SAU216055 Stock Available
-
Product Code: SAU2160662 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Out of Stock
-
Product Code: SAU218031 Stock Available
-
Product Code: UNV40308108 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508390 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554222 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD573 Stock Available
-
Product Code: OIC83100138 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571349 Stock Available
-
Product Code: SAU2254049 Stock Available
-
Product Code: SAU2354023 Stock Available