‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
1391 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
$3.51
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BOSB380HDBLK10 Stock Available
-
Product Code: BSN01605621 Stock Available
-
Product Code: BSN09959753 Stock Available
-
Product Code: OIC9250050 Stock Available
-
Product Code: PENBK90A122 Stock Available
-
Product Code: PENBK90C78 Stock Available
-
Product Code: PENBK91D117 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159263 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062456 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624168 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062415 Stock Available
-
Product Code: UNV10200VP174 Stock Available
-
Product Code: UNV10210VP475 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP593 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BOSB380HDBLK10 Stock Available
-
Product Code: BSN01605621 Stock Available
-
Product Code: BSN09959753 Stock Available
-
Product Code: OIC9250050 Stock Available
-
Product Code: PENBK90A122 Stock Available
-
Product Code: PENBK90C78 Stock Available
-
Product Code: PENBK91D117 Stock Available