- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 clips/box; 12 box/pack
<
>
Officemate Binder Clips
Medium - 9" Length x 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12/Box - 12 / Pack
Product Code: OIC99050PK
Product Unit: PK12
210 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 12/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
| Length | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Out of Stock
-
Product Code: BSN36551CT314 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2985 Stock Available
-
Product Code: BSN653602523 Stock Available
-
Product Code: BSN653612857 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2940 Stock Available
-
Product Code: BSN653662170 Stock Available
-
Product Code: BSN65369324 Stock Available
-
Product Code: OIC3102272 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1545 Stock Available