‹ Prev
Next ›
Officemate Wood Clipboard
Spring Clip - Hardwood - Brown - 1 Each
4 Stock Available
- Lightweight, portable design keeps writing surface readily available
- Smooth surface features straight edges for safe and comfortable use
- Strong, steel spring clip securely holds papers in place
- Eco-friendly material is made of recycled or recovered content
$11.16
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Wood Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a lightweight, portable design to keep a stable writing surface with you at all times. Smooth surface on both sides features straight edges for safe, comfortable use. Strong, steel spring clip securely holds papers in place to prevent them from sliding while you write. Eco-friendly design is made from a high percentage of recycled or recovered wood content. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Clip Size | 6" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Type | Spring Clip |
| Board Material | Hardwood |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Officemate Wood Clipboard
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: BAU6162219 Stock Available
-
Product Code: BAU61626136 Stock Available
-
Product Code: OIC832176 Stock Available
-
Product Code: UNV05561149 Stock Available
-
Product Code: UNV0556333 Stock Available
-
Product Code: UNV05610679 Stock Available
-
Product Code: UNV40304VP142 Stock Available
-
Product Code: UNV40305VP1 Stock Available
-
Product Code: UNV403105 Stock Available