‹ Prev
Next ›
Pacon 1/2" Ruled Composition Book
100 Sheets - 0.50" Ruled - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - Blue Cover - 1 Each
41 Stock Available
- Helps track students' handwriting progress
- Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for
- Inside front cover is printed with the alphabet
- 100 sheets; 200 pages
- Recyclable
$4.35
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2425 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | 1/2" Ruled Composition Book |
| Marketing Information | Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2 and 3) handwriting styles. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Cover Color | Blue |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Pacon 1/2" Ruled Composition Book
Also Consider
-
Product Code: MEA0991010175 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT846 Stock Available
-
Product Code: PAC2426325 Stock Available
-
Product Code: PAC2427503 Stock Available
-
Product Code: PAC2428481 Stock Available
-
Product Code: RED5301053 Stock Available
-
Product Code: RED5311066 Stock Available