‹ Prev
Next ›
Universal Notebook
1 Subject(s) - 150 Sheets - Sewn - Wide Ruled, Legal Ruled Front Ruling - 47 lb Basis Weight - 10.50" Height x 7.9" Width - White Paper - Black Linen Paper Cover
269 Stock Available
- Hardbound journals in classic linen or stylish patterns
- Smooth white ruled paper
- Microperforated sheets
- Ribbon marker to help bookmark your active page
- Standard ruled pages for easy note taking
Select Product Options
Cover Color: Black
$12.63
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV66353 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Notebook |
| Marketing Information |
Durable hardbound journals are up to the task-choose between classic linen or stylish patterns. Smooth white ruled paper allows for easy writing. Microperforated sheets for easy tearing and page removal. Attractive ribbon marker ensures you never lose your place by marking your active page. Standard ruled pages for easy note taking. |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 150 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 47 lb |
| Front Ruling Type |
|
| Ruling Line Color | Gray |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Linen Paper |
| Binding Type | Sewn |
| Binding Location | Side |
Physical Characteristics
| Height | 10.50" |
| Width | 7.9" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Notebook
Also Consider
-
Product Code: MEA06062239 Stock Available
-
Product Code: MEA06074275 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK19 Stock Available
-
Product Code: REDAF915081Out of Stock
-
Product Code: ROA11186CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock
-
Product Code: TOP103856 Stock Available
-
Product Code: TOP1038615 Stock Available