‹ Prev
Next ›
Pilot Retractable Gel Ink Rollerball Pens
Retractable - Navy Ink - Gel-based - Navy Barrel - Writing - 1 Dozen
38 Stock Available
- Proven No. 1 Longest Writing vs. average of top gel ink brands
- Premium, super smooth G2 provides an unsurpassed writing experience
- Latex-free, ergonomic comfort grip helps decrease hand fatigue
- Retractable and refillable for continued use
- Writes smooth & erases clean, so you can write, erase & rewrite without damaging documents - no wear or tear
$26.71
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 15125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Name | Retractable Gel Ink Rollerball Pens |
| Marketing Information |
Pilot G2 is the ultimate pen for everyday overachievers. This premium gel pen writes smoothly and comfortably, and it has been proven to last longer than the average of competitive gel ink brands. Available in different point-sizes, color options and striking barrel design collections, there's sure to be a G2 perfectly suited to you. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Navy |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Navy |
| Grip Type | Latex-free |
| Grip Material | Rubber |
| Application/Usage | Writing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
Pilot Retractable Gel Ink Rollerball Pens
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX4520 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6U9LN401 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V2LN525 Stock Available
-
Product Code: PAP845015273 Stock Available
-
Product Code: PIL31257174 Stock Available
-
Product Code: PIL5101547 Stock Available
-
Product Code: SAN37002484 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A33 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX4520 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6U9LN401 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V2LN525 Stock Available
-
Product Code: PAP845015273 Stock Available
-
Product Code: PIL31257174 Stock Available
-
Product Code: PIL5101547 Stock Available
-
Product Code: SAN37002484 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A33 Stock Available