- 3 tang fasteners and eyelets to secure your documents
- 2 pockets for storing or distributing loose sheets
- Cover with embossed leatherette finish
- Holds letter-size documents
<
>
Roaring Spring Letter Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 3 x Prong Fastener - 2 Internal Pocket - Blue, Red, Dark Blue, Green, Yellow - 100 / Carton
Product Code: ROA54200CS
Product Unit: CT100
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Color: Blue,Dark Blue,Green,Red,Yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 54200CS |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Pockets&Prongs 11.75"x9.5" Assorted |
| Marketing Information | Pocket Folders with prongs feature an embossed leatherette finish for a professional look and two inside pockets for holding loose papers. Secure your three-hole punched paper in the three tang fasteners and eyelets. Color is printed on durable, white tag stock on the outside, but the inside surface is white. The 11.5 point board is nonglossy. Pocket Folders are designed to hold 8-1/2" x 11" documents. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Fasteners | 3 |
| Fastener Type | Prong |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 11 3/4" |
| Width | 9 1/2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
-
Product Code: ROA20010CSOut of Stock
-
Product Code: ROA20051CSOut of Stock
-
8 1/2" x 11" - 50 Sheets Capacity - 3 x Prong Fastener - 2 Internal Pocket - 11 pt. - Red - 1 CartonProduct Code: ROA54126CSOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ROA54120CSOut of Stock
-
Product Code: ROA54121CSOut of Stock
-
Product Code: ROA54122CSOut of Stock
-
Product Code: ROA54125CS3 Stock Available
-
Product Code: SMD87730Out of Stock
-
Product Code: SMD87731Out of Stock
-
Product Code: SMD87732Out of Stock
-
Product Code: SMD87733Out of Stock
-
Product Code: SMD87734Out of Stock