- Keep project materials under control
- Closed on 3 sides to keep papers secure
- Reinforced tab provides extra durability
- 2" expansion holds up to 250 sheets
- Assortment contains 2 each of blue, green, red, white and yellow
<
>
Smead Colored Straight Tab Cut Letter Recycled File Jacket
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 11 pt. - 2 Plys - Blue, Green, Red, White, Yellow - Slip Resistant, Reinforced Tab - 10% Recycled - 10 / Pack
Product Code: SMD75688
Product Unit: PK10
Out of Stock
Select Product Options:
Color: Blue,Green,Red,White,Yellow
Also Consider
-
Product Code: AVE887182 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433C22 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433M29 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433Y27 Stock Available
-
Product Code: BSN286501026 Stock Available
-
Product Code: BSN3666312 Stock Available
-
Product Code: BSN656381549 Stock Available
-
Product Code: BSN65776141 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75688 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | Colored File Jackets |
| Marketing Information | Color-code your projects using top-tab, colored file jackets. Closed on three sides to protect contents and keep materials from slipping out, file jackets are great for taking files out of the office. File jackets expand 2" so they are ideal for thick stacks of photos, documents, charts and X-rays. File jackets also feature 11 point colored stock, a thumb-cut front panel, and straight-cut, 1/2" high, reinforced tabs. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 1.14 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.