‹ Prev
Next ›
Smead Colored Straight Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 11 pt. - 2 Plys - Yellow - 10% Recycled - 100 / Box
3 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Reinforced, 2-ply tab
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Select Product Options
Color: Yellow
$70.85
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 12910 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. They are built stronger to last longer. Use the vibrant color to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Folders feature straight-cut tabs for ample labeling space and are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
Physical Characteristics
| Color | Yellow |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Colored Straight Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICBPRR11BEOut of Stock
-
Product Code: BICMSP10BK7214 Stock Available
-
Product Code: GOR10580033 Stock Available
-
Product Code: GWBKG58248SN120 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PFX152LAV16 Stock Available
-
Product Code: SMD1241019 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBPRR11BEOut of Stock
-
Product Code: BICMSP10BK7214 Stock Available
-
Product Code: GOR10580033 Stock Available
-
Product Code: GWBKG58248SN120 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PFX152LAV16 Stock Available
-
Product Code: SMD1241019 Stock Available