‹ Prev
Next ›
Smead Letter Pocket Folder
8 1/2" x 11" - 50 Sheets Capacity - 2 Pocket - Polypropylene - Blue - 25 / Box
28 Stock Available
- Perfect for presentations, reports and projects
- Two 4-1/2" high pockets hold up to 50 sheets each
- Tang fasteners hold up to 80 three-hole punched sheets
- Die-cut business card holder on inside back pocket
- Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean
Select Product Options
Sheet Capacity: 50 Sheets
Color: Blue
$77.10
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 87726 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Poly 2-Pocket Fastener Folders |
| Marketing Information | Durable, polypropylene, two-pocket folders are perfect for all types of presentations, proposals and projects. They allow easy storage and transport while keeping your letter-size documents organized and easily accessible. The large pocket holds up to 50 sheets each. Metal, tang-style fasteners hold up to 80 three-hole punched papers. Inside back pocket is die-cut to hold a business card. Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Pocket Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 50 Sheets |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color | Blue |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 11 1/2" |
| Width | 9 3/8" |
| Weight (Approximate) | 2.99 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Smead Letter Pocket Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICRLC241BK20 Stock Available
-
Product Code: COS03552516 Stock Available
-
Product Code: COS03554427 Stock Available
-
Product Code: COS035605103 Stock Available
-
Product Code: CRD3442233 Stock Available
-
Product Code: PIL772402339 Stock Available
-
Product Code: RED31120BX239 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN4442395 Stock Available
-
Product Code: BSN44426269 Stock Available
-
Product Code: BSN44430131 Stock Available
-
Product Code: BSN78502197 Stock Available
-
Product Code: SPR785411413 Stock Available
-
Product Code: SPR7854565 Stock Available
-
Product Code: SPR78546187 Stock Available
-
Product Code: SPR78548486 Stock Available
-
Product Code: SPR7855176 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICRLC241BK20 Stock Available
-
Product Code: COS03552516 Stock Available
-
Product Code: COS03554427 Stock Available
-
Product Code: COS035605103 Stock Available
-
Product Code: CRD3442233 Stock Available
-
Product Code: PIL772402339 Stock Available
-
Product Code: RED31120BX239 Stock Available