‹ Prev
Next ›
Universal Bookend
9" Height x 5.88" Width x 8.25" Depth - Non-skid Base, Rounded Corner - Enamel - Black - Steel, Metal - 1 Pair
170 Stock Available
- Holds large and heavy books
- Reinforced ribbing coating with a hard enamel finish
- Two solid bookends to hold items firmly in place
- Organizes books, files, and binders for a cleaner work space
$15.05
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 54095 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Bookend |
| Marketing Information | Reinforced, sturdy, metal bookends are designed to hold large and heavy books, files, and binders. The bookends help organize your workspace by removing clutter and keeping files in sight. The smooth edges with ribbing add stability and rigidity to hold almost anything upright. Two heavy gauge steel bookends with a hard enamel finish keep items in place and within reach. |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Product Type | Bookend |
Product Information
| Size Standard | Jumbo |
| Shape | Square |
| Finishing | Enamel |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 9" |
| Width | 5.88" |
| Depth | 8.25" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Bookend
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.