‹ Prev
Next ›
Universal Metal Mesh Bookends, Nonskid Base, 5.38 x 5.38 x 6.75, Black, Pair
6.75" Height x 5.38" Width x 5.38" Depth - Non-skid Base, Rounded Corner - Black - Metal Mesh, Metal - 6 Pair
60 Stock Available
- Durable steel mesh construction
- Keep books upright and organized with these metal mesh bookends
- Professional black finish blends seamlessly with any decor
- Non-skid padded base
$11.29
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20025 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Metal Mesh Bookends, Nonskid Base, 5.38 x 5.38 x 6.75, Black, Pair |
| Marketing Information | Durable steel mesh construction with reinforced frame is built to hold heavy books for years. Keep books upright and organized with these metal mesh bookends. Professional black finish blends seamlessly with any décor, allowing for perfect use in any room. Non-skid padded base prevents sliding and prevents surfaces from scratches. |
| Packaged Quantity | 6 Pair |
| Product Type | Bookend |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Shape | Square |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 6.75" |
| Width | 5.38" |
| Depth | 5.38" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Metal Mesh Bookends, Nonskid Base, 5.38 x 5.38 x 6.75, Black, Pair
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.