‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
Out of Stock
- Slim design clip holds papers in place, yet is more portable
- Modern, brushed aluminum look
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more
$9.15
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40303 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable construction brushed aluminum clipboard is a modern, updated design on an enduring classic. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, yet keeps papers securely fastened. The slim design is ideal for carrying and transport because the compact clip allows for storage in briefcases, file cabinets, laptop bags, and more. Long-lasting quality product for a great value. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Clipboard
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD81 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD147 Stock Available
-
Product Code: BSN16508390 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554222 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD573 Stock Available
-
Product Code: SAU0571349 Stock Available
-
Product Code: SAU2254049 Stock Available
-
Product Code: SAU2354023 Stock Available