- A fun way to keep rubber bands organized.
- Bounce around the office to relieve boredom, squeeze to relieve stress, or perhaps even use as intended.
- Approximately 260 assorted color bands per ball (3" diameter).
<
>
Universal Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack
Size: #32 - 2.8" Length x 0.1" Width - Rubber - Red, Blue, Green, Yellow - 260 / Pack
Product Code: UNV00460
Product Unit: Each
347 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00460 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Rubber Band Ball, 3" Diameter, Size 32, Assorted Colors, 260/Pack |
| Marketing Information | A fun way to keep rubber bands organized. Bounce around the office to relieve boredom, squeeze to relieve stress, or perhaps even use as intended. Approximately 260 assorted color bands per ball. Measures 3" in diameter. Approximate Band Count: 260; Band Trade Size: 32; Band Width: 0.13"; Band Length: 2.75". |
| Packaged Quantity | 260 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #32 |
| Elasticity | 179.3 bar |
| Application/Usage | Office |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 2.8" |
| Diameter | 3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Size: #32 - 2.8" Length x 0.1" Width - Rubber - Red, Blue, Green, Yellow - 260 / Pack
Also Consider
-
Product Code: BSN1914LB28180 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB331 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB1857 Stock Available
-
Product Code: BSN6414LB674 Stock Available
-
Product Code: UNV0011027 Stock Available
-
Product Code: UNV001124 Stock Available
-
Product Code: UNV001621 Stock Available