- General purpose rubber bands for home or office use.
<
>
Universal Rubber Bands, Size 30, 0.04" Gauge, Beige, 1 lb Box, 1,100/Pack
Size: #30 - 2" Length x 0.1" Width - 12 lb/in - Rubber - Beige - 1100 / Pack
Product Code: UNV00130
Product Unit: PK1100
Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV00130 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Rubber Bands, Size 30, 0.04" Gauge, Beige, 1 lb Box, 1,100/Pack |
| Marketing Information | General purpose rubber bands for home or office use. Approximate Band Count: 1,100; Band Trade Size: 30; Band Gauge: 0.04"; Band Width: 0.13". |
| Packaged Quantity | 1100 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #30 |
| Strength (lb/in) | 12 |
| Elasticity | 49.6 bar |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Size: #30 - 2" Length x 0.1" Width - 12 lb/in - Rubber - Beige - 1100 / Pack
Also Consider
-
Product Code: BSN1573820 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB28180 Stock Available
-
Product Code: BSN3214LB331 Stock Available
-
Product Code: BSN3314LB1857 Stock Available
-
Product Code: BSN6414LB674 Stock Available
-
Product Code: UNV0011027 Stock Available
-
Product Code: UNV001621 Stock Available
-
Product Code: UNV00460347 Stock Available