‹ Prev
Next ›
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
For Eyeglasses, Binocular, Monitor, Reading Glasses, Camera Lens - Pre-moistened, Anti-fog, Anti-static, Silicone-free, Individually Wrapped - Multi/ - 100 / Box
1014 Stock Available
- Pre-moistened to clean all glass and plastic surfaces
- Typical uses: eyeglasses, safety glasses, smartphones, tablets and other electronic devices
- Conveniently packaged individually so you can take anywhere
- Comes in a box that can double as gravity-feed dispenser for your countertop or wall-mounted for easy dispensing
- Do not use with contact lenses; Contains isopropyl alcohol
$13.41
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8574GM |
| Manufacturer Website Address | http://www.bausch.com |
| Brand Name | Bausch + Lomb |
| Product Line | Sight Savers |
| Product Name | Sight Savers Lens Cleaning Tissues |
| Marketing Information | Keep glass or plastic lenses spotless with antifog, antistatic cleaner. Pre-moistened cleaning tissues are designed for use on eyeglasses, computer monitors, reading glasses, camera lenses and more. They should not be used with contact lenses because they contain isopropyl alcohol. Tissues are silicone-free, antifog and antistatic. Each tissue is individually packaged. Dispenser box can be attached to the wall or placed on countertop. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Lens Cleaner |
Product Information
| Quantity Per Container | / |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Height | 5.4" |
| Width | 9" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Size: 5"x8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN24306517 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: CBC16100918 Stock Available
-
Product Code: CLO302083002 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATHCT273 Stock Available
-
Product Code: GJO3040464 Stock Available
-
Product Code: GJO58925183 Stock Available
-
Product Code: KCC01701CT103 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN24306517 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: CBC16100918 Stock Available
-
Product Code: CLO302083002 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATHCT273 Stock Available
-
Product Code: GJO3040464 Stock Available
-
Product Code: GJO58925183 Stock Available
-
Product Code: KCC01701CT103 Stock Available