‹ Prev
Next ›
Canon MP11DX 2-Color Printing Calculator
Dual Color Print - Clock, Calendar, Built-in Memory, Date/Time Display - 12 Digits - 3.1" Height x 8.2" Width x 12" Length - Silver - 1 Each
31 Stock Available
Non-Returnable
- Profit margin calculation helps you accurately compute price or discount
- Built-in clock and calendar show time and date on display or prints
- Double-check function minimizes user errors for accurate calculations
- Backspace button lets you quickly correct minor mistakes
- Also includes currency conversion, tax calculation, grand total and more
$98.84
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | MP11DX2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Name | MP11DX 2-Color Printing Calculator |
| Marketing Information | Two-color printing calculator delivers a valuable combination of useful and sophisticated features for the busy professional. Profit margin calculation keys allow you to calculate the selling price or discount, based on the cost and desired profit margin. Built-in clock and calendar allow you to view the time and date on the display or print them out. Double-check function helps minimize errors for more accurate calculations. Backspace button allows you to quickly correct minor mistakes for time-saving operation. Printing calculator also includes currency conversion, tax calculation, business calculation, sign change, grand total, memory function and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Printing Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
| Currency Conversion (Euro) | Yes |
| Dual Color Print | Yes |
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 12 |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.1" |
| Width | 8.2" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One year limited warranty. |
Overview
Canon MP11DX 2-Color Printing Calculator
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN4410699 Stock Available
-
Product Code: CBC16100918 Stock Available
-
Product Code: CLO302083002 Stock Available
-
Product Code: GJO3040464 Stock Available
-
Product Code: GJO58925183 Stock Available
-
Product Code: KCC01701CT103 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PK240 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN4410699 Stock Available
-
Product Code: CBC16100918 Stock Available
-
Product Code: CLO302083002 Stock Available
-
Product Code: GJO3040464 Stock Available
-
Product Code: GJO58925183 Stock Available
-
Product Code: KCC01701CT103 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PK240 Stock Available