- General-purpose adhesive creates strong bond on most surfaces
- Transparent material allows labels to remain completely visible
- Durable construction resists moisture, abrasion and splitting
- Universal size fits in most dispensers that accept 3" core
<
>
Business Source 3" Core Sealing Tape
55 yd Length x 1.88" Width - 3" Core - Clear - Pressure-sensitive Poly - 2 mil - Adhesive Backing - Abrasion Resistant, Moisture Resistant, Split Resistant - For Packing, Sealing - 1 Pack
Product Code: BSN32951
Product Unit: PK1
Out of Stock
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Pack
Tape Length: 55 yd
Tape Width: 1.88"
Also Consider
-
Product Code: AAGE51750101 Stock Available
-
Product Code: AVE306002300 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK628 Stock Available
-
Product Code: BSN0995311755 Stock Available
-
Product Code: BSN099551959 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG489 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8514350 Stock Available
-
Product Code: MMM680BE2861 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2620 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 32951 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 3" Core Sealing Tape |
| Marketing Information | Strong, general-purpose tape fits most dispensers made for 3" core tapes. Design resists moisture, abrasion and splitting. Transparent tape offers a 1.6 mil thickness. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 55 yd |
| Core Diameter | 3" |
| Backing Thickness | 2 mil |
| Backing Material | Adhesive |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Pressure-sensitive Poly |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC106783958 Stock Available
-
Product Code: DUC242763Out of Stock
-
Product Code: IPGK28005 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD204 Stock Available
-
Product Code: MMM38506259 Stock Available
-
Product Code: UNV63120197 Stock Available
-
Product Code: UNV7300137 Stock Available