‹ Prev
Next ›
Business Source Quality Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Sustainable - Rubber - Crepe - 200 / Pack
1843 Stock Available
- High elasticity offers 700% stretch to secure wide variety of materials
- Durable material varies 30% after stretching for reusable performance
- High-quality construction stays strong to provide consistent hold
- Perfect for daily use and industrial applications
$10.39
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 15729 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Quality Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are designed for everyday use and industrial applications. Bands contain 55 percent rubber and some latex, offering 700 percent stretch. Rubber bands only vary 30 percent after being stretched. Rubber bands are sustainable. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Features | Sustainable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Crepe |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Quality Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ALL3719639 Stock Available
-
Product Code: BSN16473110 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB10764 Stock Available
-
Product Code: BSN28650211 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN43575854 Stock Available
-
Product Code: MMM3136535 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP3897 Stock Available
-
Product Code: UNV11140467 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL3719639 Stock Available
-
Product Code: BSN16473110 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB10764 Stock Available
-
Product Code: BSN28650211 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN43575854 Stock Available
-
Product Code: MMM3136535 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP3897 Stock Available
-
Product Code: UNV11140467 Stock Available