‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands
Size: #19 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber - Orange - 1440 / Box
39 Stock Available
- Latex-free for protection against latex allergy reactions
- Made from synthetic rubber; can be sterilized for medical use
- Bright orange color for easy identification
- Reliable, soft stretch to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS)
- Made in USA using globally sourced materials
$9.71
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 37196 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Name | Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are recommended for home, school, workplace and medical facilities. Protection against latex allergy reactions has never been easier. These nonlatex rubber bands are made from synthetic rubber, making it a solution for those affected by latex allergy reactions. Premium synthetic rubber delivers high quality and consistency. Rubber bands provide exceptional hold for medical facilities and can be sterilized using autoclaves and irradiation. Bright orange color allows easy identification. |
| Packaged Quantity | 1440 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #19 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Synthetic Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alliance Rubber Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN157291843 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN43575854 Stock Available
-
Product Code: MMM3136535 Stock Available
-
Product Code: OIC99200109 Stock Available
-
Product Code: OIC99220163 Stock Available
-
Product Code: OIC99250164 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP3897 Stock Available
-
Product Code: UNV11140467 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN157291843 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN43575854 Stock Available
-
Product Code: MMM3136535 Stock Available
-
Product Code: OIC99200109 Stock Available
-
Product Code: OIC99220163 Stock Available
-
Product Code: OIC99250164 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP3897 Stock Available
-
Product Code: UNV11140467 Stock Available