‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
164 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
$2.59
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN157291843 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN43575854 Stock Available
-
Product Code: MMM3136535 Stock Available
-
Product Code: OIC99200109 Stock Available
-
Product Code: OIC99220163 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP3897 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159263 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT216 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1816 Stock Available
-
Product Code: BSN65360131 Stock Available
-
Product Code: BSN65361570 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2552 Stock Available
-
Product Code: BSN653661747 Stock Available
-
Product Code: BSN65369163 Stock Available
-
Product Code: OIC310223 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP593 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN157291843 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN43575854 Stock Available
-
Product Code: MMM3136535 Stock Available
-
Product Code: OIC99200109 Stock Available
-
Product Code: OIC99220163 Stock Available
-
Product Code: UNV10199VP3897 Stock Available