‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
109 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
$6.93
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL3719639 Stock Available
-
Product Code: BSN157291843 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN3668090 Stock Available
-
Product Code: FEL0070308689 Stock Available
-
Product Code: OIC99220163 Stock Available
-
Product Code: OIC99250164 Stock Available
-
Product Code: OIC9991415 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159263 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062456 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624168 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062415 Stock Available
-
Product Code: UNV10200VP174 Stock Available
-
Product Code: UNV10210VP475 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP593 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL3719639 Stock Available
-
Product Code: BSN157291843 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN3668090 Stock Available
-
Product Code: FEL0070308689 Stock Available
-
Product Code: OIC99220163 Stock Available
-
Product Code: OIC99250164 Stock Available
-
Product Code: OIC9991415 Stock Available