- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99220
Product Unit: BX1
155 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAG7095020151 Stock Available
-
Product Code: BSN3655065077 Stock Available
-
Product Code: BSN375135733 Stock Available
-
Product Code: BSN492691365 Stock Available
-
Product Code: BSN5215AST137 Stock Available
-
Product Code: BSN6536435913 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511335 Stock Available
-
Product Code: SAU00533213 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Out of Stock
-
Product Code: BSN36551CT314 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2975 Stock Available
-
Product Code: BSN653602515 Stock Available
-
Product Code: BSN653612845 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2991 Stock Available
-
Product Code: BSN653662164 Stock Available
-
Product Code: BSN65369318 Stock Available
-
Product Code: OIC3102270 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1541 Stock Available