- Never requires re-inking
- Micropore technology designed for frequent use
- ACMI certification
- Designed for fine reproduction of detail
- Ideal for business applications
<
>
Carter's® Micropore® Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282)
3.2" Width x 6.1" Length - Black Ink - Black - 1 Each
Product Code: AVE21282
Product Unit: Each
328 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1154D153 Stock Available
-
Product Code: AVE887182 Stock Available
-
Product Code: BSN99714251 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2020 Stock Available
-
Product Code: GEM700B324 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
-
Product Code: PFX23224103 Stock Available
-
Product Code: SMD6405561 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21282 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Micropore® Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282) |
| Marketing Information | Carter's 3.15" x 6.12" Micropore stamp pads are pre-filled with bold black ink and are perfect ink pads for stamping. The custom Micropore design is built to last longer in one use than traditional foam and felt pads. No refills or re-inkers are required. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. The 3.15" x 6.12" pad is the perfect size for medium-sized and larger stamps. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 3.2" |
| Length | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.