- Indicates dangerous or exposed surfaces
- Course, granular outer coating provides durable slip-resistance
- Marks high-traffic machine and vehicle tread, steps, ramps and industrial floors
- Ideal for indoor and protected outdoor areas
<
>
DURABLE Anti-Slip Tape DURALINE GRIP+ 50 mm
16.40 yd Length x 1.97" Width x 27.6 mil Thickness - Black - Aluminum, Plastic - Abrasion Resistant, Slip Resistant - For Industrial, Ramp, Floor Marking, Outdoor, Indoor - 1 Each
Product Code: DBL109601
Product Unit: RL1
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Each
Tape Width: 1.97"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 109601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Line | DURALINE GRIP |
| Product Name | Anti-Slip Tape DURALINE GRIP+ 50 mm |
| Marketing Information | Features coarse granules to provide durable slip resistance. Includes a self-adhesive surface for securing traffic areas in industrial environments. Suitable for indoor and protected outdoor use. Applies to steps, ramps, industrial floors, and tread surfaces on machines and vehicles. Slip resistance rating R13 in accordance with DIN 51130. Width 50 mm. Black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Marking Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.97" |
| Tape Length | 16.40 yd |
| Tape Thickness | 27.6 mil |
| Strength Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United Kingdom |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.