- Indicates dangerous or exposed surfaces
- Course, granular outer coating provides durable slip-resistance
- Marks high-traffic machine and vehicle tread, steps, ramps and industrial floors
- Ideal for indoor and protected outdoor areas
<
>
DURABLE Floor Marking Tape DURALINE GRIP+ 25mm
16.40 yd Length x 0.98" Width x 27.6 mil Thickness - Black - Aluminum, Plastic - Abrasion Resistant, Slip Resistant - For Floor Marking, Ramp, Outdoor, Indoor, Industrial - 1 Roll
Product Code: DBL109401
Product Unit: RL1
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Width: 0.98"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 109401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Line | DURALINE GRIP |
| Product Name | Floor Marking Tape DURALINE GRIP+ 25mm |
| Marketing Information |
Coarse and durable anti-slip tape for improved safety in indoor and covered outdoor industrial areas. The aluminum tape is perfect for steps, ramps, industrial floors and treads on machines and vehicles. The DURALINE® GRIP+ range features R13 slip resistance, the highest slip resistance rating available on the market today. It provides excellent performance even when heavily soiled and subjected to heavy use. Technical standards: ASR A1.5/1.2 (Floors) Abrasion resistance: High Self-adhesive type: Permanent Slip resistance: R13 (DIN 51130) Length: 15 m Width: 25 mm Designed in Germany. Made in the UK |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Marking Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.98" |
| Tape Length | 16.40 yd |
| Tape Thickness | 27.6 mil |
| Strength Type | Adhesive |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 14.82 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United Kingdom |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.