- Indicates dangerous or exposed surfaces
- Course, granular outer coating provides durable slip-resistance
- Marks high-traffic machine and vehicle tread, steps, ramps and industrial floors
- Ideal for indoor and protected outdoor areas
DURABLE Floor marking tape DURALINE GRIP+ 25mm color
16.40 yd Length x 0.98" Width x 27.6 mil Thickness - Black, Yellow - Aluminum, Plastic - Abrasion Resistant, Slip Resistant - For Floor Marking, Industrial, Ramp, Outdoor, Indoor - 1 Roll
Product Details
General Information
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 1095130 |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Line | DURALINE GRIP |
| Product Name | Floor marking tape DURALINE GRIP+ 25mm color |
| Marketing Information |
Coarse and durable anti-slip tape for improved safety in indoor and covered outdoor industrial areas. The aluminum tape is perfect for steps, ramps, industrial floors and treads on machines and vehicles. The DURALINE® GRIP+ range features R13 slip resistance, the highest slip resistance rating available on the market today. It provides excellent performance even when heavily soiled and subjected to heavy use. Instructions: 1. Plan out where you need the tape to be applied 2. Thoroughly clean the installation area with detergent and leave to dry 3. Peel of the protective coating and slowly apply to the floor 4. Apply pressure with a roller or by simply walking along the tape 4. Leave to cure for 24 hrs before using forklifts Technical standards: ASR A1.5/1.2 (Floors) Abrasion resistance: High Self-adhesive type: Permanent Slip resistance: R13 (DIN 51130) Length: 15 m Width: 25 mm Designed in Germany. Made in the UK |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Marking Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.98" |
| Tape Length | 16.40 yd |
| Tape Thickness | 27.6 mil |
| Strength Type | Adhesive |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 15.17 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United Kingdom |