- Indicates dangerous or exposed surfaces
- Course, granular outer coating provides durable slip-resistance
- Marks machine and vehicle tread, steps, ramps and industrial floors
- Ideal for indoor and protected outdoor areas
<
>
DURABLE Floor Marking Tape DURALINE GRIP+ 50mm color
16.40 yd Length x 1.97" Width x 27.6 mil Thickness - Yellow, Black - Aluminum, Plastic - Abrasion Resistant, Slip Resistant - For Floor Marking, Ramp, Industrial, Outdoor, Indoor - 1 Each
Product Code: DBL1097130
Product Unit: RL1
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Each
Tape Width: 1.97"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Durable Office Products Corp. |
| Manufacturer Part Number | 1097130 |
| Manufacturer Website Address | http://www.durableofficeproducts.com |
| Brand Name | DURABLE |
| Product Line | DURALINE GRIP |
| Product Name | Floor Marking Tape DURALINE GRIP+ 50mm color |
| Marketing Information | Features coarse granules to provide durable slip resistance. Includes a self-adhesive surface for securing traffic areas in industrial environments. Suitable for indoor and protected outdoor use. Applies to steps, ramps, industrial floors, and tread surfaces on machines and vehicles. Slip resistance rating R13 in accordance with DIN 51130. Width 50 mm. Yellow and black. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Marking Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.97" |
| Tape Length | 16.40 yd |
| Tape Thickness | 27.6 mil |
| Strength Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United Kingdom |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.