‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
8 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
399 Stock Available
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
$5.87
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 8 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Lids (19052) are sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.6" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Genuine Joe 8 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: DXE2338PATH2 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS798 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT20 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA5 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD136 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT33 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD78 Stock Available
-
Product Code: GJO19045CT17 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT24 Stock Available
-
Product Code: GJO10318204 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT9 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD669 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD270 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016157 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163762 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT14 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX97 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock