‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
8 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink, Coffee, Cappuccino, Tea, Hot Chocolate, Hot Cider, Juice, Soft Drink - 25/Pack - 40 / Carton
1724 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 8 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
$49.00
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8J8CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 8 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Small drink cups are ideal for coffee, cappuccino, tea, hot chocolate, hot cider, juice and soft drinks. Compatible lids are not included. These 8 oz. cups can be used with Dart 8JL (white with vent), 8SL (translucent with straw slot), 8UL (white with sip thru), 8FTL (white with Lift n' Lock), 8EL (white for cappuccino) and 8ELBK (black for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Pack |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Insulation | Foam |
| Application/Usage |
|
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.5" |
| Diameter | 3.2" |
Miscellaneous
| Additional Information | Compatible With San Jamar 4-10 oz. Foam Cup Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 8 oz Insulated Foam Cups
Also Consider
-
Product Code: DXE2338PATH2 Stock Available
-
Product Code: DXE2338WS798 Stock Available
-
Product Code: DXE5338DXCT20 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA5 Stock Available
-
Product Code: GJO11255BD136 Stock Available
-
Product Code: GJO11255CT33 Stock Available
-
Product Code: GJO19045399 Stock Available
-
Product Code: GJO19045BD78 Stock Available
-
Product Code: GJO19045CT17 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GJO10317CT24 Stock Available
-
Product Code: GJO10318204 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT9 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD669 Stock Available
-
Product Code: GJO11257BD270 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016157 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163762 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT14 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX97 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock