‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - Round - White - Styrofoam - Coffee, Cappuccino, Hot Chocolate, Tea, Hot Cider, Juice, Smoothie, Soda, Soft Drink, Water - 25 / Bag
1371 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Bag
$5.04
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. |
| Packaged Quantity | 25 / Bag |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Shape | Round |
| Insulation | Foam |
| Print Availability | Customizable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Styrofoam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN267412899 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968ACT39 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911359 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921472 Stock Available
-
Product Code: GJO2110013732 Stock Available
-
Product Code: GJO2508080489 Stock Available
-
Product Code: ITA602336093 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS098003Z2658 Stock Available
-
Product Code: MIINON2566083 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: DXE2342PATHCT53 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6CT89 Stock Available
-
Product Code: GJO10318204 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT9 Stock Available
-
Product Code: GJO1050134 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT6 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016157 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163762 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock
-
Product Code: SCC412WN2050Out of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN267412899 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968ACT39 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911359 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921472 Stock Available
-
Product Code: GJO2110013732 Stock Available
-
Product Code: GJO2508080489 Stock Available
-
Product Code: ITA602336093 Stock Available
-
Product Code: MIIMDS098003Z2658 Stock Available
-
Product Code: MIINON2566083 Stock Available