‹ Prev
Next ›
Mead White Security Envelopes
Security - #6 3/4 - 6 1/2" Width x 3 5/8" Length - 20 lb - Gummed - White - Wove - 80 / Box
161 Stock Available
- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Printed lining keeps sensitive information hidden from view
- Perfect for sending checks, invoices, statements and more
$4.18
Product Details
General Information
| Manufacturer | WestRock Company |
| Manufacturer Part Number | 75212 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadwestvaco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Name | White Security Envelopes |
| Marketing Information | Keep prying eyes off your important documents with this No. 6.75 security envelope with a security tint. The printed lining for privacy is ideal for sending confidential mail. Diagonal flap is fully gummed for secure seal. Each envelope is 20 lb. |
| Packaged Quantity | 80 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #6 3/4 |
| Mailer/Envelope Width | 6 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 3 5/8" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Mead White Security Envelopes
Also Consider
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN418831143 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MEA750309 Stock Available
-
Product Code: PENP209G616 Stock Available
-
Product Code: SAN37003491 Stock Available
-
Product Code: SPR01876220 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN3666241 Stock Available
-
Product Code: BSN36663599 Stock Available
-
Product Code: BSN3666441 Stock Available
-
Product Code: BSN3666599 Stock Available
-
Product Code: BSN36666111 Stock Available
-
Product Code: BSN36667159 Stock Available
-
Product Code: BSN3668143 Stock Available
-
Product Code: BSN3668286 Stock Available
-
Product Code: BSN421025 Stock Available
-
Product Code: BSN4212028 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN418831143 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MEA750309 Stock Available
-
Product Code: PENP209G616 Stock Available
-
Product Code: SAN37003491 Stock Available
-
Product Code: SPR01876220 Stock Available