‹ Prev
Next ›
Pendaflex Economy File Box
Internal Dimensions: 13.87" Width x 10.75" Depth x 10.25" Height - External Dimensions: 13.5" Width x 10.3" Depth x 10.9" Height - Media Size Supported: Letter - Latch Lock Closure - Stackable - Plastic - Black - For File - 1 Each
7 Stock Available
- Versatile design stores your letter-size hanging files
- Carry handle flips down for convenient stacking
- Latch-locking lid reliably secures items inside
- Sturdy plastic construction is lightweight and durable
$47.26
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Economy File Box |
| Marketing Information | File box offers versatile storage for your letter-size hanging file. Store up to 10" thick of files inside and transport easily with the carry handle that flips down for convenient stacking. Design also includes dual side grips, latch-locking lid and sturdy plastic construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Latch Lock |
| Handle | Yes |
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 10.25" |
| Compartment Width | 13.87" |
| Compartment Depth | 10.75" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.9" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 10.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Pendaflex Economy File Box
Also Consider
-
Product Code: FEL000110318 Stock Available
-
Product Code: FEL007010438 Stock Available
-
Product Code: FEL00703249 Stock Available
-
Product Code: FEL0070308689 Stock Available
-
Product Code: FEL0078418 Stock Available
-
Product Code: FEL007858 Stock Available
-
Product Code: FEL007890733 Stock Available
-
Product Code: FEL1277260 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604337 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AKM39170GREY20 Stock Available
-
Product Code: FEL00311101 Stock Available
-
Product Code: FEL0051114 Stock Available
-
Product Code: FEL005121 Stock Available
-
Product Code: FEL008630123 Stock Available
-
Product Code: FEL12311013 Stock Available
-
Product Code: FEL12312012 Stock Available
-
Product Code: UNV75120Out of Stock
-
Product Code: UNV95223Out of Stock