‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Grade Two Ruling Front Ruling - 0.75" Ruled - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9 3/4" x 7 1/2" Sheet Size - 0.33" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - Blue Marble Marble Hardboard Cover - Hard Cover, Durable Cover, Smooth, Class Schedule, Stiff-back, Stiff-cover, Permanent Bind, Skip-Line Ruling - 48 / Carton
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Traditional marble pattern in blue - color-coded for 2nd-graders
- Hard cover to protect paper and sturdy writing support
- Grade 2 skip-line ruling: 3/4" lines with 3/8" divider
- Interior includes class schedule; pages center-sewn and tapebound to permanently bind them
Select Product Options
Cover Color: Blue Marble
Number of Sheets: 80
$445.70
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 97226cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record early grade lessons and practices in this permanently bound composition book. Printed in the traditional marble pattern, this cover is made of hard board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes lines with prompts for the student's name, school and grade. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Smooth, white, 15 lb. writing paper is skip-line ruled with lines spaced appropriate to the grade level. Each 9-3/4" x 7-3/4" book contains 80 sheets of writing paper. It is center-sewn and tapebound so sheets are not designed to tear out. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Grade | 2 |
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.75" |
| Front Ruling Type | Grade Two Ruling |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Blue Marble |
| Cover Design | Marble |
| Cover Material | Hardboard |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: MEA06062239 Stock Available
-
Product Code: MEA06074275 Stock Available
-
Product Code: ROA77222254 Stock Available
-
Product Code: ROA7726096 Stock Available
-
Product Code: ROA77332223 Stock Available
-
Product Code: ROA77340178 Stock Available
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77920153 Stock Available
-
Product Code: ROA77921183 Stock Available
-
Product Code: ROA77922213 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204528 Stock Available
-
Product Code: MEA72456169 Stock Available
-
Product Code: MEA84003087 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK19 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: TOP103856 Stock Available
-
Product Code: TOP1038615 Stock Available
-
Product Code: TOP103885 Stock Available
-
Product Code: TOP1038923 Stock Available