- Exceptional clarity to enhance your beverage's visibility and appeal
- Made of crack-resistant PET plastic to reduce customer complaints
- Lid interchangeability to minimize storage required and increase efficiency
- Recyclable to show customers your commitment to preserving the environment
<
>
Solo Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups
12 fl oz - Clear - PETE Plastic - Cold Drink, Water, Juice, Soda - 50/Pack - 20 / Carton
Product Code: SCCTP12
Product Unit: CT20
24 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | TP12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Ultra Clear |
| Product Name | Ultra Clear 12 oz Practical-Fill Cold Cups |
| Marketing Information | Ultra Clear PET Cold Cups will enhance your visibility with their crystal clarity and print capability. Multiple cups fit one lid size to simplify your operation and reduce storage costs. Cups are made of recyclable PET plastic that will not crack or break. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PETE Plastic |
| Height | 4.2" |
| Diameter | 3.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT115 Stock Available
-
Product Code: GJO1050117 Stock Available
-
Product Code: GJO1125154 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CT2 Stock Available
-
Product Code: GJO2525077 Stock Available
-
Product Code: GJO2525167 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016253 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163796 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT22 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CT1 Stock Available