‹ Prev
Next ›
Universal Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear, 12/Pack
36 yd Length x 0.50" Width x 2 mil Thickness - 1" Core - Matte - Clear - Acrylic - Plastic Backing - 12 / Pack
177 Stock Available
- Matte finish-invisible on contact
- Reliable adhesive-sticks to most dry, nonporous surfaces
- Resilient backing-excellent for repairing damaged documents and sealing correspondence
- Accepts ballpoint pen and pencil marks
- Fits standard desktop-tape dispensers
Select Product Options
Packaged Quantity: 12 / Pack
Tape Length: 36 yd
Tape Width: 0.50"
$10.71
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV81236VP |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear, 12/Pack |
| Marketing Information | Be as subtle or as obvious as you wish to be. Matte finish tape disappears on contact, but it also accepts ink and pencil marks. Whether you want your repairs to be invisible or your labeling notes to be noticed, this is the right tape for the job. Enhanced adhesive holds tight to most dry, nonporous surfaces. Resilient backing is ideal for repairing damaged documents and sealing correspondence. Standard-core rolls fit most desktop-tape dispensers. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.50" |
| Tape Length | 36 yd |
| Tape Thickness | 2 mil |
| Core Diameter | 1" |
| Backing Material | Plastic |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear, 12/Pack
Alternative Products
-
Product Code: MMM6002P347241 Stock Available
-
Product Code: MMM600723PK67 Stock Available
-
Product Code: MMM620034259256 Stock Available
-
Product Code: MMM6200342592PK4 Stock Available
-
Product Code: MMM81012592PK3 Stock Available
-
Product Code: MMM8103472179 Stock Available
-
Product Code: MMM8103472BD28 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK60 Stock Available
-
Product Code: MMM810K10C20MI22 Stock Available