<
>
Universal Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear
36 yd Length x 0.50" Width x 2 mil Thickness - 1" Core - Matte - Clear - Acrylic - Plastic Backing - 1 Roll
Product Code: UNV81236
Product Unit: RL1
18766 Stock Available
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Roll
Tape Length: 36 yd
Tape Width: 0.50"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV81236 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Invisible Tape, 1" Core, 0.5" x 36 yds, Clear |
| Marketing Information | Be as subtle or as obvious as you wish to be. Matte finish tape disappears on contact, but it also accepts ink and pencil marks. Whether you want your repairs to be invisible or your labeling notes to be noticed, this is the right tape for the job. Enhanced adhesive holds tight to most dry, nonporous surfaces. Resilient backing is ideal for repairing damaged documents and sealing correspondence. Standard-core rolls fit most desktop-tape dispensers. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.50" |
| Tape Length | 36 yd |
| Tape Thickness | 2 mil |
| Core Diameter | 1" |
| Backing Material | Plastic |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
36 yd Length x 0.50" Width x 2 mil Thickness - 1" Core - Matte - Clear - Acrylic - Plastic Backing - 1 Roll
Alternative Products
-
Product Code: MMM6002P347287 Stock Available
-
Product Code: MMM600723PK144 Stock Available
-
Product Code: MMM6200342592221 Stock Available
-
Product Code: MMM6200342592PK17 Stock Available
-
Product Code: MMM810342592Out of Stock
-
Product Code: MMM8103472256 Stock Available
-
Product Code: MMM8103472BD41 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK100 Stock Available
-
Product Code: MMM810K10C20MI30 Stock Available