‹ Prev
Next ›
Business Source Heavy Duty Letter Size Storage Box
External Dimensions: 12" Width x 24" Depth x 10" Height - Media Size Supported: Letter - String/Button Tie Closure - Medium Duty - Stackable - White - For File - Yes - 12 / Carton
78 Stock Available
- Front label area helps you quickly find files you need
- Handy cutouts allow easy transportation as needed
- String-and-button closure keeps your contents tightly secure
- Corrugated cardboard construction offers 700 lb. stacking strength
- For use with letter-size files
$108.70
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 26756 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy Duty Letter Size Storage Box |
| Marketing Information | Heavy-duty storage boxes are ideal for stacking with or without shelving and are designed for maximum stackability. Sturdy, corrugated construction delivers lasting box strength. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of a box is 700 lb. String-and-button closure keeps letter-size files secure. Storage box contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Strength | Medium Duty |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Features | Corrugated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10" |
| Width | 12" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Business Source Heavy Duty Letter Size Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN533661360 Stock Available
-
Product Code: BSN58506320 Stock Available
-
Product Code: BSN656381817 Stock Available
-
Product Code: BSN656393099 Stock Available
-
Product Code: BSN656479920 Stock Available
-
Product Code: ITA300042372 Stock Available
-
Product Code: ITA300162783 Stock Available
-
Product Code: SWI35481257 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL0001141 Stock Available
-
Product Code: FEL0001234 Stock Available
-
Product Code: FEL00311101 Stock Available
-
Product Code: FEL0051114 Stock Available
-
Product Code: FEL0072436 Stock Available
-
Product Code: FEL0072535 Stock Available
-
Product Code: FEL008620139 Stock Available
-
Product Code: FEL0724369 Stock Available
-
Product Code: FEL1111129 Stock Available
-
Product Code: FEL1211275 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN533661360 Stock Available
-
Product Code: BSN58506320 Stock Available
-
Product Code: BSN656381817 Stock Available
-
Product Code: BSN656393099 Stock Available
-
Product Code: BSN656479920 Stock Available
-
Product Code: ITA300042372 Stock Available
-
Product Code: ITA300162783 Stock Available
-
Product Code: SWI35481257 Stock Available