- Gas-spring adjustment allows you to quickly go from sitting to standing
- Spacious top platform offers ample space for monitors or laptop
- Bottom level offers convenient location for keyboard and mouse
- Device channel keeps your mobile device within quick reach
- Compact size allows use on nearly any existing desk
<
>
Fellowes Lotus LT Sit-Stand Workstation
4.38" Height x 31.50" Width x 24" Depth - Desktop - Black
Product Code: FEL8215001
Product Unit: Each
16 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8215001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Lotus LT |
| Product Name | Lotus LT Sit-Stand Workstation |
| Marketing Information | Sit-stand workstation features gas-spring height adjustment to effortlessly add movement to your workday. Spacious top platform offers enough space to hold two monitors or a monitor and laptop. The bottom level perfectly holds a keyboard and mouse. Keep your phone or other accessories within quick reach with the convenient device channel on the top platform. Compact size allows you to convert nearly any existing desk into a sit-stand workstation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.38" |
| Width | 31.50" |
| Depth | 24" |
| Weight (Approximate) | 32.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 Year Limited |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL00079016 Stock Available
-
Product Code: KTKSTS90014 Stock Available
-
Product Code: LLR995309 Stock Available
-
Product Code: LLR9975928 Stock Available
-
Product Code: VCTDCX710G16 Stock Available
-
20.50" Height - Desktop, Tabletop - Wood, Steel, Laminate - Charcoal Gray, Black - Scratch ResistantProduct Code: VCTDCX760G14 Stock Available