- Compatible with HP Color LaserJet Pro MFP M479fdn and M479fdw
- Also works in LaserJet Pro M454dn and M454dw
- Print at high speeds without sacrificing quality
- Delivers impressive quality
- HP page maximizer technology for efficient toner use and cartridge performance
<
>
HP 414A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
2400 Pages
Product Code: HEWW2020A
Product Unit: Each
1507 Stock Available
Select Product Options:
Print Color: Black
Also Consider
-
Product Code: AAGE4585015 Stock Available
-
Product Code: AAGE51750101 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE66 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK558 Stock Available
-
Product Code: BICSCSF11BK102 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1013 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511340 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG483 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY224 Stock Available
-
Product Code: MMM6605PK456 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | W2020A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 414A |
| Product Name | 414A Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Print vibrant color documents using this Original HP Toner cartridge with JetIntelligence designed for your HP Color LaserJet Pro MFP M479fdn, M479fdw; LaserJet Pro M454dn and M454dw. Count on impressive quality at high speeds, using specially formulated HP ColorSphere 3 toner that is precisely tuned to match the speed of your HP printer. HP page maximizer technology manages efficient toner use and cartridge performance. Look professional on every page with high-quality printing. Get impressive results from first page to last. Print-gauge technology intelligently tracks toner levels so you can know the remaining cartridge life. Toner and drum are combined into one item so no need to keep track of and purchase an additional drum. Cartridge yields approximately 2,400 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 2400 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |