‹ Prev
Next ›
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
908 Stock Available
- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
$4.08
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Shatterproof Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN01860778 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN0186118 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX1 Stock Available
-
Product Code: BSN01863308 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX25 Stock Available
-
Product Code: OIC832154 Stock Available
-
Product Code: UNV403021 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Out of Stock
-
Product Code: UNV40306800 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508390 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554222 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD573 Stock Available
-
Product Code: OIC83100138 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571349 Stock Available
-
Product Code: SAU2254049 Stock Available
-
Product Code: SAU2354023 Stock Available