‹ Prev
Next ›
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Spring Clip - Plastic - Smoke - 1 Each
18 Stock Available
- Versatile writing surface for on-the-go
- Secure forms and other important documents with sturdy metal clip
- Spring mechanism on clip for easy access
- Sides lined with Imperial and metric markings for easy measuring
- Durable plastic for lasting use
$8.34
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 01861 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Spring Clip Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard provides a stylish, functional way to write when you're on-the-go and working without the convenience of a desk. Sturdy spring clip secures paper and is made of durable metal. Aligned eyelets on the clip make it easy to hang up and store. One long side is screen-printed in Imperial ruler markings in 1/16" up to 11" for handy measurements. The other side has centimeter markings up to 27 cm. Clipboard is made of durable molded plastic for lasting use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Metal |
| Clip Type | Spring Clip |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Spring Clip Plastic Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN01860778 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX1 Stock Available
-
Product Code: BSN01863308 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX25 Stock Available
-
Product Code: BSN49269908 Stock Available
-
Product Code: OIC832154 Stock Available
-
Product Code: UNV403021 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Out of Stock
-
Product Code: UNV40306800 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508390 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554222 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD573 Stock Available
-
Product Code: OIC83100138 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571349 Stock Available
-
Product Code: SAU2254049 Stock Available
-
Product Code: SAU2354023 Stock Available