‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
800 Stock Available
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
$8.51
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Clipboard
Also Consider
-
Product Code: BSN01860778 Stock Available
-
Product Code: BSN0186118 Stock Available
-
Product Code: BSN01863308 Stock Available
-
Product Code: BSN49266295 Stock Available
-
Product Code: BSN49269908 Stock Available
-
Product Code: OIC8301619 Stock Available
-
Product Code: OIC8306353 Stock Available
-
Product Code: OIC832154 Stock Available
-
Product Code: UNV403021 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD81 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD147 Stock Available
-
Product Code: BSN16508390 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX64 Stock Available
-
Product Code: BSN28554222 Stock Available
-
Product Code: BSN656373453 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD573 Stock Available
-
Product Code: SAU0571349 Stock Available
-
Product Code: SAU2254049 Stock Available
-
Product Code: SAU2354023 Stock Available